
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, nakłada na właścicieli i zarządców obiektów przeznaczonych dla powyżej 50-ciu osób jako stałych użytkowników, obowiązek sprawdzenia co najmniej raz na 2 lata warunków i organizacji ewakuacji osób z całego budynku. W obiektach jak choćby szkoły, gdzie cyklicznie i jednocześnie zmienia się grupa powyżej 50 osób, powinno być to przeprowadzone co najmniej raz na rok. Próbna ewakuacja w obiektach zakwalifikowanych do kategorii zagrożenia ludzi, musi być uzgodniona z Komendantem Powiatowym lub Miejskim Państwowej Straży Pożarnej.
Ćwiczenia ewakuacyjne
W praktyce próbne ewakuacje to ćwiczenia przeprowadzane w celu wdrożenia oraz przetestowania postępowania w razie pojawienia się jakichkolwiek zagrożeń, które wymagają natychmiastowej ewakuacji wszystkich osób z obiektów. Jest to praktyczne sprawdzenie warunków oraz organizacji ewakuacji. Należy zaznaczyć, że ćwiczenia ewakuacyjne mogą w znaczny sposób przyczynić się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Regularne przeprowadzanie próbnych ewakuacji pomaga w wyrobieniu prawidłowych nawyków zachowania przez użytkowników budynków, w razie realnego zagrożenia.
Nie jest to wbrew pozorom ta proste zadanie jak by się mogło wydawać. Ćwiczenia ewakuacyjne nie mają na celu samego w sobie wyjścia z budynku narażonego na niebezpieczeństwo. Należy to wykonać z zachowaniem zdrowego rozsądku, bez chaosu i zgodnie z obowiązującymi procedurami
Profesjonalnie i prawidłowo przygotowana oraz przeprowadzona ewakuacja próbna jest okazją do sprawdzenia i ewentualnej weryfikacji procedur. Obrazuje stopień przygotowania osób odpowiedzialnych za ewakuację oraz samych pracowników i ich zachowań. Dodatkowo przy okazji sprawdzone zostają systemy bezpieczeństwa w budynku pod kątem sprawności działania. Mowa tu choćby o systemach oddymiania i ostrzegawczych dźwiękowych, sygnalizacji pożaru, oświetleniu awaryjnemu czy systemach kontroli dostępu.
Co obejmują ćwiczenia ewakuacyjne
- Poinformowanie miejscowego Komendanta PSP o przeprowadzeniu i terminie planowanej ewakuacji próbnej oraz w razie potrzeby uzgodnienie z nim jej zakresu.
- Wizja lokalna i konsultacje z użytkownikami obiektu.
- Opracowanie procedur dla ewakuacji i podziału zadań dla pracowników oraz osób odpowiedzialnych za ochronę przeciwpożarową i ewakuację, wraz z przeprowadzeniem dla nich szkolenia.
- Przedstawienie scenariusza ćwiczeń ewakuacyjnych.
- Przygotowanie realnych elementów pozoracji, takich jak sztuczny dym, efekty dźwiękowe, osoby poszkodowane i aktywacja systemów bezpieczeństwa.
- Nadzorowanie przebiegu ćwiczeń ewakuacyjnych i analiza ich przebiegu. Omówienie wniosków, wskazanie mocnych i słabych stron, przekazanie wszystkich uwag i sporządzenie protokołu.
Dzięki przeprowadzanych przez nas ćwiczeniach ewakuacyjnych, chcemy zapewnić sprawne przygotowanie i przebieg bezpiecznej ewakuacji, w razie zagrożenia zdrowia lub życia wszystkich osób w obiekcie.