
System Sygnalizacji Pożaru SSP jest elementem prewencji, czyli zabezpieczeń przeciwpożarowych. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów z 2010 roku, obliguje niektóre obiekty budowlane i budynki do posiadania systemu sygnalizacji pożaru.
Obowiązek stosowania systemu sygnalizacji pożarowej obejmuje urządzenia alarmowo-sygnalizacyjne do samoczynnego wykrywania pożaru i przekazywania o nim informacji oraz urządzenia odbiorcze alarmów pożarowych i urządzenia odbiorcze sygnałów uszkodzeniowych, Rola SSP to funkcje monitorujące i informacyjne, wykonywane przez centralę i odpowiednie moduły funkcyjne. Funkcja SSP to także szybkie wykrycie pożaru, powiadomienie o jego zaistnieniu oraz podjęcie funkcji sterujących. Urządzenia przeciwpożarowe mają zapobiec rozprzestrzenianiu się pożaru i pomóc w bezpiecznej ewakuacji.
Systemy tego typu znajdują zastosowanie przede wszystkim w obiektach publicznych i komercyjnych, gdzie występuje duże skupienie zasobów ludzkich lub materialnych.
System sygnalizacji pożaru
System sygnalizacji pożaru jest związany ze spełnieniem wielu rygorystycznych warunków. Wynikają one z przepisów prawa oraz wymagań technicznych. Wszelkie urządzenia, które są niezbędne do ochrony przeciwpożarowej, powinny mieć stosowne certyfikaty oraz pozwolenia techniczne. Odpowiednio wykonany i sprawny technicznie system sygnalizacji pożaru skraca czas jego wykrycia, zaalarmowania i bezpiecznej ewakuacji.
Osoby projektujące system sygnalizacji pożaru, a także jego instalatorzy i konserwatorzy, muszą mieć niezbędną wiedzę i doświadczenie, o czym powinny zaświadczać odpowiednie certyfikaty, autoryzację producenta elementów systemu oraz zaświadczenia z odbycia stosownych szkoleń i kursów. Wszystkie elementy systemu sygnalizacji pożaru muszą bezwzględnie być sprawne technicznie oraz idealnie ze sobą współpracować.
Profesjonalnie zaprojektowany oraz fachowo i rzetelnie wykonany system sygnalizacji pożaru, oprócz spełniania restrykcyjnych wymogów, musi być zgodny formalnie i technicznie z obowiązującymi przepisami. Przyczynia się to do uzyskania optymalnego poziomu niezawodności systemu oraz bezpieczeństwa.
Elementy systemu sygnalizacji pożaru
SSP składa się najczęściej z następujących elementów :
- Centrala – jest to główny komputer systemu, który zbiera i analizuje dane z urządzeń detekcyjnych oraz wykonuje odpowiednie czynności sygnalizacyjne i sterownicze.
- Ręczne ostrzegacze pożarowe ROP – to czerwone przyciski z napisem „pożar”, które pozwalają natychmiastowo wywołać alarm użytkownikom budynku.
- Detektory czyli czujki – wykrywają dym, który pojawia się zwykle w pierwszej fazie powstawania pożaru.
- Sygnalizatory tak zwane syreny – to urządzenia alarmowe, które dźwiękiem, czasem także światłem, sygnalizują alarm.
- Moduły sterujące i monitorujące – sterują i monitorują urządzeniami systemu oraz integrują go z innymi instalacjami w budynku.