Hydranty wewnętrzne
Hydranty wewnętrzne to bardzo ważny element zabezpieczenia obiektu. Dedykowany jest w głównej mierze dla osób na stałe związanych z obiektem. To właśnie te osoby najczęściej zauważą pożar jako pierwsze. Dostępność hydrantów wewnętrznych pozwala na ugaszenie źródła ognia w jego początkowej fazie, kiedy to pożar nie zdążył się jeszcze rozwinąć. Przy obecnie stosowanych materiałach użytku codziennego lub wyposażenia wnętrz (duże nagromadzenie materiałów wykonanych z tworzyw sztucznych, nienaturalnych) rozwój pożaru następuje w szybkim tempie. Użycie hydrantu daje możliwość „kupienia czasu” do momentu przybycia straży pożarnej lub pozwala osiągnąć całkowity cel i skutecznie- ugaszenie pożaru. Zaletą instalacji hydrantowej jest praktycznie nieograniczona ilość środka gaśniczego, jakim jest woda. Jeśli instalacja została zaprojektowana w prawidłowy sposób, hydranty powinny zabezpieczać całą powierzchnię budynku (długość węża oraz zasięg rzutu prądu wody). Dodatkowo jest prosty w użyciu, do jego obsługi wystarczą dwie osoby.


INSTALACJA HYDRANTOWA MUSI BYĆ SPRAWNA!
Największym grzechem jest pozostawienie instalacji hydrantowej niesprawnej, która nie jest gotowa do użycia. Pomimo faktu, że jest ona rzadko wykorzystywana, nie można dać się zwieść pokusie, że wystąpienie pożaru jest niemożliwe. W momencie zagrożenia, hydranty muszą spełnić swoją rolę i dać możliwość ich skutecznego użycia. W innym wypadku mogą stanowić niebezpieczeństwo dla całego obiektu oraz bezpośrednio dla osoby, która znalazła się w miejscu objętym pożarem, trzymając w rękach wąż, w którym nie ma wody.
- Hydranty wewnętrzne dedykowane są głównie dla osób na stałe związanych z obiektem.
- Służą do gaszenia pożaru w jego wstępnej fazie. Dają możliwość „kupienia czasu” do momentu przyjazdu jednostek straży pożarnej
- Praktycznie nieograniczona ilość środka gaśniczego
- Chronią całą powierzchnię zabezpieczanego obiektu
- Prosta obsługa
Czy wykonywanie przeglądu hydrantów to obowiązek ?
Hydranty podobnie jak pozostałe urządzenia przeciwpożarowe muszą być poddawane regularnym przeglądom technicznym w tym badaniu wydajności. Obowiązek ten wynika bezpośrednio z paragrafu 3 ust. 1-3 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2017r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z tym zapisem hydranty podlegając przeglądom zgodnie z zapisami Polskich Norm.
Jak często należy wykonywać przegląd hydrantów?
Przegląd hydrantów, jako urządzenia przeciwpożarowego należy wykonać co najmniej raz na rok. Przeglądy wykonuje się częściej, jeżeli dokumentacja techniczno- ruchowa wskazuje inną częstotliwość.
Uwaga!
- Węże hydrantowe, będące częścią instalacji, podlegają konieczność przeprowadzenia próby ciśnieniowej. Próbę ciśnienia wszystkich rodzajów węży wykonuje się raz na 5 lat. Wynikiem badania jest uznanie, że wąż nadaje się do dalszej eksploatacji, jest szczelny i sprawny lub przeciwnie i należy go wymienić na nowy.


Rodzaje hydrantów wewnętrznych, a wydajność
Ze względu na nominalną średnicę węża, w obiektach występują 3 rodzaje hydrantów:
- Hydranty z wężem półsztywnym 25 mm – stosowane przeważnie w obiektach użyteczności publicznej, takich jak np. galerie handlowe, kina, teatry, szkoły, przedszkola, budynki administracyjno- biurowe, itp.
– minimalna wydajność przy ciśnieniu dynamicznym 0,2 MPa: 1 dm3/s (1 litr/ sekundę)
- Hydranty z wężem półsztywnym 33 mm – służą do zabezpieczenia garaży jedno oraz wielokondygnacyjnych
– minimalna wydajność przy ciśnieniu dynamicznym 0,2 MPa: 1,5 dm3/s (1,5 litr/ sekundę)
- Hydranty z wężem płaskoskładanym 52 mm – dedykowane przeważnie dla obiektów produkcyjno – magazynowych lub pomieszczeń technicznych.
– minimalna wydajność przy ciśnieniu dynamicznym 0,2 MPa: 2,5 dm3/s (2,5 litr/ sekundę)
Oraz
- Zawory hydrantowe 52 mm – przeznaczone do użytku dla straży pożarnej. Umożliwiają podłączenie węży strażackich. Odgrywają szczególną rolę w budynkach wysokich i wysokościowych (powyżej 25 m)
— minimalna wydajność przy ciśnieniu dynamicznym 0,2 MPa: 2,5 dm3/s (2,5 litr/ sekundę)
Na co zwraca się uwagę podczas przeglądu instalacji hydrantowej?
- Dostęp do hydrantu – czy nie jest zastawiony, czy istnieje możliwość otworzenia drzwi szafki hydrantowej
- Wyposażenie w czytelną instrukcję obsługi
- Odpowiednie oznakowanie, zgodne z obowiązującymi normami
- mocowania do ściany są odpowiednie, nie są obruszone i trzymają pewnie
- stan węża hydrantowego oraz prądownicy- nie ma widocznych śladów zużycia oraz pęknięć, nie jest wygięty w sposób nienaturalny, czy jest układ jest drożny, płynność pracy prądownicy
- zaciski lub taśmowanie węża jest prawidłowe i właściwie zaciśnięte
- bęben węża obraca się lekko
- czy zawór odcinający przy bębnach ręcznych jest właściwego typu i czy działa łatwo i prawidłowo
- wyposażenie szafek hydrantowych w klucze służące do ich otwarcia
ocena przeglądu
- Jeżeli konieczne są poważniejsze naprawy hydrant powinien być oznakowany „USZKODZONY” i kompetentna osoba powinna powiadomić o tym użytkownika/właściciela
- sprawdzony sprawny hydrant oznaczony zostaje etykietą „SPRAWDZONY” wraz z datą przeglądu oraz datą kolejnego przeglądu
- klient w każdym przypadku otrzymuje protokół z badania hydrantu, określający jego stan oraz uwagi i wnioski
- w przypadku niespełnienia wymagań w zakresie wydajności i ciśnienia hydrantów, staramy się znaleźć przyczynę. Przyczyną mogą być wszelkiego rodzaju zwężenia znajdujące się na rurociągu, np. przepływomierze o zbyt małej średnicy, zbyt niskie ciśnienie dostarczane z miejskiej sieci wodociągowej lub brak stacji hydroforowej, służącej podniesieniu ciśnienia itp.
sprzęt pomiarowy
- przy przeglądzie wykorzystywany jest certyfikowany sprzęt pomiarowy HYDRO-CHECK HC-01
- Parametr K dyszy pomiarowej posiada udokumentowaną wartość w postaci dokumentacji wydanej przez wydanej przez LABORATORIUM INSTYTUTU INŻYNIERII CIEPLNEJ I PROCESOWEJ WYDZIAŁU MECHANICZNEGO POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ. Dysze wytwarzane są zgodnie z normą ISO 2768-1 oraz w klasie tolerancji m.
- Urządzenie HC-01 pozwala wykonać pomiar wydajności i ciśnienia hydrantu wewnętrznego w oparciu o normy PN-EN 671-1:2012, 671-3:2002, 671-2:2012 i PN-B-02865:1997 oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
- Urządzenie Hydro-check HC-01 zostało zarejestrowane w URZĘDZIE PATENTOWYM RP oraz posiada REKOMENDACJE STOWARZYSZENIA POŻARNIKÓW POLSKICH.
Hydranty zewnętrzne w odróżnieniu od hydrantów wewnętrznych, pełnią całkowicie inną funkcję- pomimo częstego utożsamiania ich ze sobą.


Hydranty zewnętrzne:
- Hydranty zewnętrzne zapewniają wodę do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru – za ich pomocą odbywa się tankowanie samochodów gaśniczych. Samochody posiadają zbiorniki wodne, w których ilość wody jest ograniczone. Niezbędną czynnością każdej akcji gaśniczej jest organizacja zasilania wodnego- zapewnienie ciągłości podawania wody.
- Jak sugeruje punkt powyżej, służą wykorzystaniu przez straż pożarną (nie są dedykowane- tak jak hydranty wewnętrzne- dla osób związanych z obiektem)
Wyróżnia się 2 rodzaje hydrantów zewnętrznych:
- Hydranty nadziemne
- Hydranty podziemne
Niezwykle ważne jest, aby:
- Rozmieszczenie hydrantów zewnętrznych było odpowiednie:
– od 5 m do 75 m od ściany zewnętrznej obiektu oraz do kolejnego hydrantu nie więcej niż 150 m
– widoczne oznakowanie hydrantu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku hydrantów zewnętrznych. W trakcie trwania akcji gaśniczej (prowadzonej w różnych warunkach pogodowych oraz porze dnia) strażacy muszą mieć łatwość znalezienia hydrantu. W przypadku braku oznakowania hydrantu podziemnego, jego zlokalizowanie może być nawet niemożliwe.
- Hydranty utrzymane było w odpowiednim stanie. Spotyka się hydranty podziemne, w których pokrywa zabezpieczająca jest np. porośnięta trawą lub zasypana ziemią. Podczas przeglądu również zwraca się uwagę na takie elementy.
Wydajność wodociągu:
Wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego, przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody, w zależności od jego średnicy nominalnej (DN), nie może być mniejsza niż:
1) dla hydrantu nadziemnego DN 80 — 10 dm3/s;
2) dla hydrantu nadziemnego DN 100 — 15 dm3/s;
3) dla hydrantu podziemnego DN 80 — 10 dm3/s;
4) dla hydrantu nadziemnego DN 80 na sieci, o której mowa w § 9 ust. 2 — 5 dm3/s.
Przy trzeba zauważyć, że jednostki straży pożarnej wyposażone są jedynie w stojaki hydrantowe, umożliwiające podłączenie do króćca DN 80.
sprzęt pomiarowy
- przy przeglądzie wykorzystywany jest certyfikowany sprzęt pomiarowy HYDRO-FLOW HF-01
- Parametr K dyszy pomiarowej posiada udokumentowaną wartość w postaci dokumentacji wydanej przez wydanej przez LABORATORIUM INSTYTUTU INŻYNIERII CIEPLNEJ I PROCESOWEJ WYDZIAŁU MECHANICZNEGO POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ. Dysze wytwarzane są zgodnie z normą ISO 2768-1 oraz w klasie tolerancji m.
- Urządzenie wyposażone jest w wysokiej klasy dokładności dysze pomiarowe o przebadanym i wyznaczonym laboratoryjnie współczynniku K oraz manometr glicerynowy kl. 1,6 dzięki temu pomiar wydajności i ciśnienia w badanym hydrancie zewnętrznym jest precyzyjny i dokładnie
- Urządzenie Hydro-check HC-01 zostało zarejestrowane w URZĘDZIE PATENTOWYM RP oraz posiada REKOMENDACJE STOWARZYSZENIA POŻARNIKÓW POLSKICH.


Hydranty zewnętrzne w odróżnieniu od hydrantów wewnętrznych, pełnią całkowicie inną funkcję- pomimo częstego utożsamiania ich ze sobą.
Hydranty zewnętrzne:
- Hydranty zewnętrzne zapewniają wodę do celów przeciwpożarowych do zewnętrznego gaszenia pożaru – za ich pomocą odbywa się tankowanie samochodów gaśniczych. Samochody posiadają zbiorniki wodne, w których ilość wody jest ograniczone. Niezbędną czynnością każdej akcji gaśniczej jest organizacja zasilania wodnego- zapewnienie ciągłości podawania wody.
- Jak sugeruje punkt powyżej, służą wykorzystaniu przez straż pożarną (nie są dedykowane- tak jak hydranty wewnętrzne- dla osób związanych z obiektem)
Wyróżnia się 2 rodzaje hydrantów zewnętrznych:
- Hydranty nadziemne
- Hydranty podziemne
Niezwykle ważne jest, aby:
- Rozmieszczenie hydrantów zewnętrznych było odpowiednie:
– od 5 m do 75 m od ściany zewnętrznej obiektu oraz do kolejnego hydrantu nie więcej niż 150 m
– widoczne oznakowanie hydrantu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku hydrantów zewnętrznych. W trakcie trwania akcji gaśniczej (prowadzonej w różnych warunkach pogodowych oraz porze dnia) strażacy muszą mieć łatwość znalezienia hydrantu. W przypadku braku oznakowania hydrantu podziemnego, jego zlokalizowanie może być nawet niemożliwe.
- Hydranty utrzymane było w odpowiednim stanie. Spotyka się hydranty podziemne, w których pokrywa zabezpieczająca jest np. porośnięta trawą lub zasypana ziemią. Podczas przeglądu również zwraca się uwagę na takie elementy.
Wydajność wodociągu:
Wydajność nominalna hydrantu zewnętrznego, przy ciśnieniu nominalnym 0,2 MPa mierzonym na zaworze hydrantowym podczas poboru wody, w zależności od jego średnicy nominalnej (DN), nie może być mniejsza niż:
1) dla hydrantu nadziemnego DN 80 — 10 dm3/s;
2) dla hydrantu nadziemnego DN 100 — 15 dm3/s;
3) dla hydrantu podziemnego DN 80 — 10 dm3/s;
4) dla hydrantu nadziemnego DN 80 na sieci, o której mowa w § 9 ust. 2 — 5 dm3/s.
Przy trzeba zauważyć, że jednostki straży pożarnej wyposażone są jedynie w stojaki hydrantowe, umożliwiające podłączenie do króćca DN 80.
sprzęt pomiarowy
- przy przeglądzie wykorzystywany jest certyfikowany sprzęt pomiarowy HYDRO-FLOW HF-01
- Parametr K dyszy pomiarowej posiada udokumentowaną wartość w postaci dokumentacji wydanej przez wydanej przez LABORATORIUM INSTYTUTU INŻYNIERII CIEPLNEJ I PROCESOWEJ WYDZIAŁU MECHANICZNEGO POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ. Dysze wytwarzane są zgodnie z normą ISO 2768-1 oraz w klasie tolerancji m.
- Urządzenie wyposażone jest w wysokiej klasy dokładności dysze pomiarowe o przebadanym i wyznaczonym laboratoryjnie współczynniku K oraz manometr glicerynowy kl. 1,6 dzięki temu pomiar wydajności i ciśnienia w badanym hydrancie zewnętrznym jest precyzyjny i dokładnie
- Urządzenie Hydro-check HC-01 zostało zarejestrowane w URZĘDZIE PATENTOWYM RP oraz posiada REKOMENDACJE STOWARZYSZENIA POŻARNIKÓW POLSKICH.
GAŚNICE
Przeglądy techniczne gaśnic jak również agregatów gaśniczych należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, jednak nie rzadziej niż raz w roku. Większość producentów gaśnic przenośnych typu x (będących stale pod ciśnieniem) wyprodukowanych po 2002 r (oznakowane znakiem CE) zaleca wykonywanie przeglądów co 12 miesięcy (przeglądy uproszczone) oraz co 5 lat (przeglądy rozszerzone – remonty).
Rozp mswia w sprawie ochrony ppoż. §3
- Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej „gaśnicami”, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów.
- Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Podręczny sprzęt gaśniczy musi być gotowy do użycia w każdym momencie. Każdy, kto zdecyduje się chwycić za gaśnicę i udać się do miejsca, gdzie wystąpił pożar- nie może wpaść w pułapkę niesprawnego sprzętu.
W trakcie przeglądu wykonuje się podstawowe czynności zmierzające do kwalifikacji gaśnicy:
- Sprawna
- Konserwacja (np. uzbrojenie w zawleczkę, plombę)
- Naprawa
- Utylizacja
W przypadku, gdy gaśnica zostanie określona na etapie przeglądu jako niesprawna i konieczna jest jej naprawa- zostaje ona zabrana do dalszego serwisu. Wybrakowane miejsce uzupełnia się gaśniczą zastępczą, aby zapewnić ciągłość gotowości gaśniczej i zabezpieczenie obiektu do czasu powrócenia sprzętu docelowego.
Przegląd podręcznego sprzętu gaśniczego polega również sprawdzeniu czy:
- Sprzęt nie jest zastawiony i istnieje do niego swobodny dostęp
- Nie są przekroczone określone w przepisach odległości od miejsc przeznaczonych na pobyt ludzi do gaśnic
- Zastosowane w obiekcie gaśnice nadają się do gaszenia materiałów palnych w pobliżu, których zostały zlokalizowane, będą względem nich najskuteczniejsze, przy jednoczesnej minimalizacji strat wynikających z uwolnienia środka gaśniczego. Przykładowymi pomieszczeniami, w których sugeruje się zmiany to serwerownia i kuchnia.
- Oznakowanie za pomocą piktogramów jest odpowiednie