Przeglądy techniczne gaśnic jak również agregatów gaśniczych należy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta, jednak nie rzadziej niż raz w roku. Większość producentów gaśnic przenośnych typu x (będących stale pod ciśnieniem) wyprodukowanych po 2002 r (oznakowane znakiem CE) zaleca wykonywanie przeglądów co 12 miesięcy (przeglądy uproszczone) oraz co 5 lat (przeglądy rozszerzone – remonty).
Rozp mswia w sprawie ochrony ppoż. §3
- Urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne i przewoźne, zwane dalej „gaśnicami”, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno-ruchowej oraz w instrukcjach obsługi, opracowanych przez ich producentów.
- Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzane w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz w roku.
Podręczny sprzęt gaśniczy musi być gotowy do użycia w każdym momencie. Każdy, kto zdecyduje się chwycić za gaśnicę i udać się do miejsca, gdzie wystąpił pożar- nie może wpaść w pułapkę niesprawnego sprzętu.
W trakcie przeglądu wykonuje się podstawowe czynności zmierzające do kwalifikacji gaśnicy:
- Sprawna
- Konserwacja (np. uzbrojenie w zawleczkę, plombę)
- Naprawa
- Utylizacja
W przypadku, gdy gaśnica zostanie określona na etapie przeglądu jako niesprawna i konieczna jest jej naprawa- zostaje ona zabrana do dalszego serwisu. Wybrakowane miejsce uzupełnia się gaśniczą zastępczą, aby zapewnić ciągłość gotowości gaśniczej i zabezpieczenie obiektu do czasu powrócenia sprzętu docelowego.
Przegląd podręcznego sprzętu gaśniczego polega również sprawdzeniu czy:
- Sprzęt nie jest zastawiony i istnieje do niego swobodny dostęp
- Nie są przekroczone określone w przepisach odległości od miejsc przeznaczonych na pobyt ludzi do gaśnic
- Zastosowane w obiekcie gaśnice nadają się do gaszenia materiałów palnych w pobliżu, których zostały zlokalizowane, będą względem nich najskuteczniejsze, przy jednoczesnej minimalizacji strat wynikających z uwolnienia środka gaśniczego. Przykładowymi pomieszczeniami, w których sugeruje się zmiany to serwerownia i kuchnia.
- Oznakowanie za pomocą piktogramów jest odpowiednie