Operat przeciwpożarowy dla odpadów
Tak zwany pakiet odpadowy został uchwalony w lipcu 2018 roku. Obligował on firmy do złożenia wniosku o nowe zezwolenie na zbieranie bądź przetwarzanie odpadów do września 2019 roku. Operat przeciwpożarowy powinien być do niego dołączony.
Po opracowaniu i złożeniu przez firmę operatu zawierającego warunki ochrony przeciwpożarowej, właściwy organ występuje z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli do Komendy Powiatowej lub Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej miejsca. Po przeprowadzeniu przez Komendanta PSP kontroli obiektu, instalacji bądź miejsca magazynowania odpadów, zostanie wydane zezwolenie na zbieranie, przetwarzanie lub wytwarzanie odpadów. Jest to postanowienie dotyczące spełnienia wymagań wynikających z przepisów w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Jak również określonych w warunkach ochrony przeciwpożarowej wynikających z operatu, o których jest mowa w postanowieniu. Właściwy organ na tej podstawie wydaje lub odmawia wydania zezwolenia.

Operat przeciwpożarowy jest to dokument, który zgodnie z art. 42 ust. 4b ustawy o odpadach (Dz. U. z 2019 r. poz. 701, 730) należy dołączyć do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów. Stanowi część dokumentacji z zakresu ochrony środowiska.
CO ZAWIERA?
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej, jakie mają spełniać obiekty budowlane lub ich części oraz inne miejsca przeznaczone do zbierania, magazynowania lub przetwarzania odpadów – określa wymagania dot. miejsc magazynowania odpadów. W operacie przeciwpożarowym określone zostają:
– warunki ochrony przeciwpożarowej miejsc magazynowania odpadów
– wymagania formalno- prawne, a także przedmiot i cel opracowania
– odpady, które kwalifikują się do grupy materiałów palnych
– podział na strefy pożarowe
– wartości graniczne gęstości obciążenia ogniowego
– odległości od obiektów sąsiadujących oraz hydrantów zewnętrznych służących do zapewnienia zaopatrzenia w wodę
Integralną częścią każdego operatu jest część graficzna znajdująca się na końcu opracowania.
Finalnie, w operacie zostają wyznaczone miejsca, w których mogą być magazynowane odpady- pod warunkiem dostosowania do określonych w treści wytycznych.

KTO MOŻE SPORZĄDZIĆ OPERAT?
– rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych – w każdym przypadku
– inżynier pożarnictwa lub inżynier z zakresu bezpieczeństwa pożarowego – jeśli organem wydającym pozwolenie jest starosta
PROCEDURA SPORZĄDZENIA / OPINIOWANIA
1.Wizja lokalna i zebranie potrzebnej dokumentacji
2. Sporządzenie operatu – odbywa się przy bieżącym kontakcie z inwestorem
3. Akceptacja przez inwestora
4. Otrzymanie od inwestora niezbędnych dokumentów w celu złożenie operatu do Komendy Miejskiej/ Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, tj.:
– pełnomocnictwo
– potwierdzenie przelewu (17 zł) opłaty za pełnomocnictwo
Ponadto:
– operat – w 3 egzemplarzach
- Otrzymanie opinii od KM/KP PSP
- Wizyta kontrola „strażaka” w celu potwierdzenia zgodności stanu realnego z warunkami ochrony przeciwpożarowej zawartymi w operacie.